Septembri kokkuvõte

Tere, sõbrad! Teie ikka veel siin. See valmistab mulle ainult rõõmu. Heitke jope seljast, võtke istet ja tõmmake hinge. Ei, ärge muretsege, meil ei lähe siin kaua. Räägime natuke rahast, rahatarkusest ja investeerimisest. Kuidas palun? Jah, kohvi ja küpsised on tasuta. Ja tualetid on uksest välja ja kohe paremale. Okei, järgmine slaid palun.

Tulud: 1397€

Septembrikuu tulu tuli peamiselt Tallinnas punaste rattateede maha värvimisest. Minu arust saime tööga imehästi hakkama. Mis te arvate? 🙂

Kulud: 651€

Jah, see on jälle üle selle maagilise 600€ piiri, aga ma ei nuta. 180€ sellest summast läks igaljuhul õigesse kohta.

Istun praegu maal vanaema juures köögilaua taga ja nuuskan vana maja tolmust vesist ja punast nina. Spotifyst mängib Fools Gardeni Lemon Tree. Eile vedasime lauda juurest puid tuppa. Murutraktorit kuurist välja ajades hüüdis vanaema lõbusalt: “Mina sõidan!” Puuriida kõrval seistes silmast saepuru välja nuttes pidime vaeva nägema, et vali tuul meid ümber ei lükkaks. Õnneks on vanaema kahe jalaga maa peal. Mina seevastu olen papist poiss. Ja sellest ma rääkida tahangi.

Ma arvan, et see ongi minu suurem eesmärk. Olla papist poiss. Sest papp annab vabaduse. Papp annab vabaduse teha, mida ma tahan, millal ma tahan, kellega ma tahan, nii kaua kui tahan. Papp annab võimaluse osta kõike seda, mida ma ihkan: Rolex, iPhone 13 Pro Maxxx, Gucci plätud ja Mercedes S-klassi kupee. Ja siis aru saada, et mul ei ole neid vaja. (Okei, gucci plätud jätaks ikka alles. Aitäh.). Papp annab võimaluse olla uudishimulik. Avastada NFTsid, käia jiu-jitsu trennis ja külastada Sigulda köisraudteed lihtsalt sellepärast, et sa ei viitsi selle kohta ainult internetist lugeda.

Kui sa nüüd seda loed ja arvad, et Andrease jaoks on raha kõige olulisem asi elus – perest, sõpradest ja rösterist tähtsuselt eespool -, siis on sul täiesti õigus.

Olen aru saanud, et praegu on väga popp olla investorist stand-up koomik ja stand-up koomikust investor. Ostes ühe Balti börsi aktsia ja poetades instagrami stoorisse väikse nalja, oled kohe ametlikult investor ja koomik valmis. Tänapäeval in kõik nii kuradi lihtne, et natuke hakkab eelmistest generatsioonidest kahju. Kalurikolhoosis töötades ei olnud vanaemal võimalik PR Foodsi aktsiat osta, veel vähem sellest TikToki postitada. Mõelda vaid, kui kolhoosi seinal oleks olnud üks imetelefon, millel kaamera küljes, ja töötajatel oleks olnud õigus üks kord päevas telefonikarbi juurde minna ja üks tiktok teha. Rohkemate tiktokkide korral oleks töötajat oodanud vastav karistus, sest see aeglustaks töötempot ja efektiivsust. Tiktokke oleks tulnud seinast seina. Mõned räägiksid oma sugupuust, teised teeksid tutoriali kuidas koort lahutada, ja kolmandad tantsiksid Heli Läätse uusima laulu saatel. Oh neid vanu aegu.

Mõni aeg tagasi küsis üks sõber minult suure imestusega, et Andreas, miks sa ei ole stand-up koomikuks hakanud. Sa teed niivõrd hästi nalja ja see sobiks sulle suurepäraselt! Tõstsin selle peale pilgu üles ja vaatasin peeglisse, kust see sama sõber mulle otsa vaatas. Olin temaga täiesti nõus. Täpselt sama on mulle ka öelnud teised sõbrad, keda olen huvitaval kombel kohanud ainult avalikes tualettruumides käsi pestes.

Tahan öelda, et kõigeks on aega küll ja veel. Kas ma hakkan stand-up koomikuks? Võibolla. Kas ma hakkan õpetajaks? Võibolla. Kas ma hakkan muusikuks? Võibolla. Kõigi nende mõtete realiseerimiseks on aega küll, kuid valdav suhtumine ühiskonnas on see, et aega pole. Tuleb ruttu üks asi valida ja seda võimalikult kaua ja enesekindlalt teham, et jumala eest keegi sind kaubanduskeskus üleoleva pilguga piidelda ei saaks, küsides oma silmadega: Noh, sa mingi luuser v?

Jah, ma elan oma vanemate juures. Jah, ma lähen oktoobris ajateenistusse ja jään selleks ajaks palgatööst ilma. Jah, mul on ainult bakalaureusekraad. Jah, mulle meeldib võisai rohke või ja doktorivorstiga. Ei, ma ei käi igal hommikul jooksmas. Ning ei, ma ei tea, kelleks ma saada tahan. Aga ma tean kohe kindlasti, et rahatarkus ja investeerimine aitab mul iga päev lähemale jõuda hetkele, mil seisan teisipäeva hommikul akna all, vaatan vastasfalteeritud tänavale, võtan suure ampsu vorstivõileivast ja küsin endalt, mis raamatut ma täna loen.

(P.S. Ema, kui sa seda loed ja, sarnaselt eelmisele korrale, muretsed, et kas mul on ikka kõik hästi, siis ütlen sulle, et jah, kõik on korras. Ära muretse. Sinu poeg otsib oma kohta siin maailmas ja proovib seda leida läbi kirjutamise.)

Pika vaikuse katkestab kolm valju köhatust tagumisest reast.

“Vabandust, mina ostsin pileti investeerimisloengule, mitte mingile heietamiskonverentsile. Kas te oma investeeringutest ka räägite v?”

Ah, jah… Okei. Järgmine slaid palun.

Investeeringud:

Silen – Septembris toimus privaatne rahastusvoor, mis pakuti vist ühe päevaga pea kahekordselt üle. Võtsin ka osa. Märkisin 500€ ja lõpuks anti poole vähema eest osakuid. Pole üldse hullu. Ega mul praegu vaba raha suurt polegi. Hea seegi. Ja päriselt on tore näha, kuidas Eesti oma väike firma areneb ja aina suuremaks paisub.

Gary Vee Twelve and a Half Book NFT – “Misasja?” kuulen paljusid teist küsimas. Eelmises postituses mainisin põgusalt, et sain ka NFTde maailmas käe valgeks. Siin see nüüd siis on. Kui sa soovid teada, mis asi see NFT üldse on, siis soovitan väga Dividendiinvestori artiklit selle kohta. Lühidalt öeldes on see NFT seotud Gary uue raamatuga. Kui ostsid teatud kuupäeval vähemalt 12 tema raamatut, saad peagi kingituseks ühe NFT. Iga edasise 12 raamatuga saad lisaks ühe NFT. Mina ostsin 60 raamatut ja ootan seega 5 NFTd. Kõlab nagu scam? Kui ma asja poleks rohkem uurinud, siis minu jaoks kõlaks küll. Ja seda on Gary Vee ka korduvalt öelnud, et 99% NFT projektidest ei jää 5 aasta pärast püsima (olgu nad siis skämmid või lihtsalt nõrgad projektid). Gary Vee sulest saab NFTde kohta lugeda veel SIIT

Enefit Green – Märkisin aktsiaid ja võtan IPOst osa. Miks? Roheenergia on teema praegu ja ka tulevikus. Tegu Eesti firmaga ehk tore on kodumaist toetada. Dividendideks makstakse 50% eelmise aasta puhaskasumist. SIIN on nende pressikonverents. Kõik toredad selge jutuga mehed, aga see on vist üks kõige cringe‘maid (amazing grammar!) pressikonverentse, mida vaadanud olen. Host jättis natuke soovida. Eriti lõpus.

Müük:

Tallinna Sadam – Ajateenistuse ajaks on vaja rahalist puhvrit ja seetõttu müüsin kõik aktsiad maha. Ma arvan, et see aktsia on hea näide selle kohta, et mul ei ole veel selget investeerimisstrateegiat, sest pärast müüki sain aru, et tegelikult polnud mul mingit soovi seda pikemalt hoida. Mingit kasvu sealt viimasel ajal ei tulnud ja ilmselt lähikuudel ei tule ka ning dividend oleks ka vist päris väike olnud. Igaljuhul ma ei kahetse, et aktsiad maha müüsin. Samas nüüd proovin oma järgmistes ostudes rohkem strateegiline olla.

Lõpetuseks üks minu arvates väga positiivne ja tore uudis sellest, kuidas rahatarkus hakkab vaikselt jõudma igasse Eesti nurka: https://raha.geenius.ee/rubriik/uudis/177-opetajat-ule-eesti-hakkasid-rahatarkust-oppima/

Võimalik, et ajateenistuse pärast pean oktoobrikuu kokkuvõtte pisut edasi lükkama, aga ma loodan, et tei ei nuta. Ootan huviga kuidas hakkan neil kaheksal kuul majandama oma 115€ suurust kuupalka. On mingeid soovitusi kuhu kõik see suur raha paigutada?

Olge mõnusad, elämä on laiffi ja musi püksi!

Teie Andreas

4 Replies to “Septembri kokkuvõte”

  1. Enefit Green kõlab perspektiivikamalt, kui Tallink, mida meeltesegaduses mõni kuu tagasi ostsin COVIDi osas positiivseid märke nähes. Peaks vist kahjumi vastu võtma ja selgelt perspektiivikamasse sektorisse suunama.

    1. Kahjumi vastu võtmine on jah tihti üks raskemaid (aga ka õigemaid) otsuseid, mida teha saab. Mul oli kahe hiina aktsiaga kuu või kaks tagasi sama. kokku 50% kaotus. Valus, aga kui teiste vigadest ei õpi, siis tuleb vähemalt enda omadest aru saada 😀

    1. Jah, tõesti, see on see interneti võlu. Saab kirjutada sitta, õnnesoove, solvanguid ja etteheiteid. Seejuures on äärmiselt tähtis oma tegelik identiteet varju jätta, et hiljem mingeid komplikatsioone ei tekiks. #learnfromthebest

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga